Dünden Bugüne...

Bir ismin öyküsü

"Yağyemez"

Yıl 1915…
Manifaturacılık yapan 14 yaşındaki bir genç o dönemin tabiri ile “bitli bez” satın almak için köyden ilçeye gider. Yağı ve peyniri ile ünlü Kuzey Kafkas Kent’i olan Kars’a Rusya’dan bir süt makinesi gelmiştir. Makineyi gören gencin fikri değişir ve bitli bez almak yerine Rusya’dan gelen süt makinesini almaya karar verir. Cebinde var olan bütün parası ile Rusya’dan gelen süt makinesini satın alır. Kars’taki bütün bölgelere kaymak satmaya başlar. Onun yaptığı kaymak öyle taze, öyle lezzetlidir ki ünü Karadeniz’e kadar ulaşır. Öyle ki artık onun ismi “Yağyemez” olarak anılmaktadır.

Yıl 1923
Zaman geçtikçe ilçeden Yağyemez’i soranların sayısı artmaya başlar. Ünü gitgide duyulmaya başlar ve artan suallerin üzerine ilçeye bir yağ dükkânı ve bir de manifatura dükkânı açar. Manifaturacılık mesleğinden vazgeçmeye hiç niyeti yoktur. Azimli çalışması ve özverili işçiliğiyle dükkânlarını büyütür. Bugünkü Yağyemezler’in ilk adımlarının atıldığı bu küçük iş yerleri, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı yıllarına tanıklık eder ve Cumhuriyet’in ilanından sonra yavaş yavaş büyüme gösterir.

Yıl 1960'lar
Manifaturacılıkla başlayan işletme ikinci kuşak tarafından İstanbul Eminönü’ne gelir. Ticaretin altın kurallarını yazan, tekstilin temellerinin atıldığı semtte; Sultanhamam’da bir toptan kumaş dükkânı olarak faaliyet göstermeye devam eder. İkinci kuşak olarak aileden alınan dürüstlük, çalışkanlık ve iş ahlakı ilkelerini ata mirası olarak benimser iş disiplinlerini yıllarca Sultanhamam’da başarıyla sürdürmeye devam eder.

Yıl 1997...
3.Kuşağın idame ettirmesi ile birlikte, kurumsallaşma kararı alınır. Kurumsallaşmak adına Yağyemezler unvanı altında sektörde kumaş üretim sanayiciliğine ilk adımını atar. 21.yüzyıla kadar kuşaktan kuşağa geçen ilmek ilmek dokunan bilgi birikimi ve ata mirası tecrübe ile kendi sektöründe emin adımlarla marka ve sanayileşme yolunda ilerler. Bu sayede şirket ebedileşerek, günümüze kadar gelir ve dünya çapında bir şirket olup çeşitli sanayi tesisleri kurar. Dönemin tekstil pazar yerinin değişmesi ile birlikte tekstilin yeni gözde adresi olan Merter’e bir genel merkez açar. Böylece Yağyemezler bir taraftan sanayileşirken diğer taraftan da marka bilinirliğini her geçen gün biraz daha artırır.

Ve Bugün
Bugün ise uluslararası çalışmalarıyla büyüyerek kendisinden sonraki nesille güçlü bir marka bırakmayı hedeflemiştir.